srogiekadry.pl

Jestem Michał i zawodowo zajmuję się fotografią

Dziś druk natychmiastowy, a kiedyś kalotypia.

Postęp technologiczny

Pierwszy był wynalazek tak zwanej camera obscura, czyli kamery otworkowej. To był pierwszy protoplasta aparatu fotograficznego dużo, dużo później pojawiły się odkrycia Louis Jacques Mandé Daguerre’a i Joseph Nicéphor Niépce’a. Przez dość długi czas problem stanowiło utrwalenie pozyskanego obrazu, ponieważ najczęściej blaknął on pod wpływem światła słonecznego. W 1841 William Fox Talbot tworzy negatyw, z którego mogły być wykonywane odbitki. Tej technice uzyskiwania ich nadał nazwę kalotypia, czyli „piękny odcisk”. Określa się też ją od jego nazwiska talbotypiami. Odbitki były wykonywane na papierze solnym. Stało się to podczas jego pobytu we Włoszech, gdzie eksperymentował z kamerą otworkową i światłem słonecznym. Rejestrował uzyskany obraz na papierze nasączonym azotanem srebra i solą kuchenną. Taki negatyw utrwalał kolejną kartką papieru z warstwą soli. Za pierwsze zdjęcie z takiego negatywu uważa się widok zakratowanego okna z domu Talbota w Lacock Abbey w Wiltshire. Tym niemniej to dagerotypia stała się powszechna, gdyż rejestrowany tą techniką obraz był znacznie ostrzejszy i bardziej dokładny, więc chętniej stosowany. Jej żywot jednak nie był przesadnie długi, już od połowy lat 50-tych pojawia się fotografia w tej formie jaką znamy.
Technikę tę udoskonalił George Eastman współzałożyciel przedsiębiorstwa Kodak Eastman wypromował błonę fotograficzną, co przyczyniło się zarówno do rozwoju fotografii i jak i powstania kliszy filmowej.

Słownik terminologii fotograficznej

Co było dalej

Rozwój fotografii powoli, lecz pewnie nabierał rozpędu w 1861r. niejaki James Clerk Maxwell stworzył pierwszą kolorową fotografię. Ale dopiero w 1907 r. rozpowszechnia się autochrom, czyli szklana płytka pokryta fioletowym zielonymi i pomarańczowymi ziarenkami i skrobi i emulsją panchromatyczną czas naświetlania zdjęcia wynosił wtedy dwie trzy sekundy wspomniany już wyżej Eastman w 1900 r. wynalazł pierwszy kompaktowy aparat fotograficzny Kodak Brownie reklamowany był on hasłem „ty naciskasz przycisk my robimy resztę za ciebie.”
Od 1947 roku zaczął być sprzedawany przez firmę Polaroid aparat o nazwie Land Camera, który automatycznie wydrukowywał odbitkę. Dzięki technologii Polarcolor można było wydrukować sobie zdjęcie w kolorze dostępna była dla szerokiej rzeszy odbiorców już od roku 1963r.
Pierwszą składaną lustrzankę z wizjerem firma ta wypuściła również w 1972 był to sx70. Fotografie nimi wykonywał między innymi Andy Warhol.

Autofokus

Aby wykonać fotografię z autofokusem zainstalowanym w aparacie trzeba było jeszcze czekać 6 lat. W 1978 pojawił się sprzedaży pierwszy z modeli Sona One Step również Polaroida.
Na pewnym zdjęciu znalezionym w Internecie widać dwie panie najprawdopodobniej sufrażystki trzymające transparent z napisem” idą święta weź ze sobą Kodaka” to dowody na to jak szybko osobiste aparaty fotograficzne stały się popularne. Pierwsze zdjęcia cyfrowe pojawiły się po skonstruowaniu przez Russella Kirsha skanera pozwoliło to na skopiowanie papierowego zdjęcia do pamięci komputera i stało się to w 1957r., ale dopiero w 1975r. aparaty uzyskały możliwość zapisywania zdjęć we własnej pamięci, a dokładnie na kasetach magnetycznych. Pierwsze zdjęcie wykonane aparatem w telefonie komórkowym zostało zrobione w 1997 roku.
Wydawać by się mogło, iż z nadejściem ery aparatów cyfrowych fotografia rozumiana jako kawałek papieru z naniesionym zdjęciem odeszła w zapomnienie. Tymczasem okazuje się, że nie do końca możliwość zintegrowania drukarki z telefonem sprawiła, że możemy je wydrukować natychmiastowo jak również natychmiastowo obrobić zdjęcie dodając do niego pożądane efekty czy format.