srogiekadry.pl

Jestem Michał i zawodowo zajmuję się fotografią

Wspomnienia trzymane w dłoniach, czyli o fenomenie tradycyjnych albumów fotograficznych

Z roku na rok liczba wykonywanych zdjęć rośnie. Coraz częściej chcemy pochwalić się wycieczką lub ważnym wydarzeniem w mediach społecznościowych. W dobie internetu nie jest to już nic dziwnego. Jednakże wciąż równie popularne jest wywoływanie tych zdjęć i tworzenie własnych, spersonalizowanych albumów fotograficznych. Jak to się dzieje, że przy tylu możliwościach przechowywania fotografii miejsce na podium zajmuje klasyczny album?

Album zapewnia poczucie bezpieczeństwa

Ślub, podróż życia, spotkanie ze znajomymi czy urodziny – każda z tych okazji jest wyjątkowa i warto ją upamiętnić na fotografii. Wtedy w każdym momencie można spojrzeć na zdjęcie i wrócić myślami do pięknych chwil. Szkoda byłoby, gdyby przez awarię sprzętu lub kradzież te wspomnienia zostały utracone. A niestety jest to możliwe, jeżeli przechowujemy tak ważne pliki na komputerze i nie utworzyliśmy zapasowej kopii w innym miejscu lub nie wgraliśmy ich do chmury. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo na odzyskanie tych plików w razie utraty. Równie mało prawdopodobne jest, że zniszczony zostanie album fotograficzny. Właśnie dlatego jest to wciąż bardzo często wybierana forma przechowywania zdjęć.

Dokonujemy selekcji

Robiąc zdjęcia smartfonem nie oszczędzamy pamięci. W czasie jednego dnia możliwe jest zrobienie ich w tysiącach, co nie jest dobre w praktyce. Zbyt duża ilość plików w galerii zniechęca nas do ich oglądania. W końcu po co komu oglądanie setnego zdjęcia w tym samym miejscu z odrobinę zmienioną pozycją? Przy prowadzeniu albumu ze zdjęciami ten problem znika, ponieważ jesteśmy zmuszeni do podjęcia decyzji, które zdjęcia wywołamy. Powrót do wspomnień w takiej formie będzie o wiele przyjemniejszy, ponieważ zdjęcia będą starannie wyselekcjonowane.

Album można personalizować

Fotografie w albumie możemy układać i przyklejać według najskrytszych fantazji. Możliwe jest też dodanie ciekawych podpisów, przyozdobienie fotografii oraz udekorowanie tła. Opcja personalizacji albumu zdjęciowego sprawia, że może zostać wypełniony fotografiami z jednego, konkretnego wydarzenia, ale również można kolekcjonować w nim wspomnienia z określonego okresu.

Siła uroku

Nic nie zastąpi atmosfery przeglądania zdjęć w albumie. Możliwość „dotknięcia” swoich wspomnień to niesamowite uczucie. Albumy mogą opowiadać historię rodziny i być przekazywane z pokolenia na pokolenie, ponieważ nie będzie w przyszłości problemu z ich odczytaniem, jak może mieć to miejsce w przypadku zdjęć przechowywanych na komputerze. O takich zdjęciach też trudniej jest zapomnieć, ponieważ w końcu natkniemy się na nie w przeglądanym albumie, natomiast zdjęcia przechowywane cyfrowo mają tendencję do gubienia się.

Przepiękna pamiątka

Wciąż popularne, klasyczne albumy do tradycyjnych zdjęć zabierają nas w podróż do przeszłości – pozwalają odnaleźć wspomnienia, o których już zapomnieliśmy i odświeżyć te, które w jakiejś części pamiętamy. Jest to niezastąpiona i uniwersalna pamiątka, którą docenią zwłaszcza sentymentalne osoby. Stworzony od serca dla drugiej osoby może stanowić też najpiękniejszy prezent. Bardzo popularne jest też tworzenie albumów dla dzieci i prowadzenie ich od najmłodszych lat do np. osiemnastego roku życia. Osoba obdarowana na pewno nie będzie pamiętała wszystkich pięknych chwil, zwłaszcza tych z dzieciństwa.

Nie ma więc powodu do zdziwienia, ponieważ album fotograficzny to niesamowicie przydatna rzecz. Podsumujmy zatem najważniejsze zalety takiego rozwiązania:

  • bardzo małe prawdopodobieństwo utraty zdjęć,
  • wywołane tylko najlepsze zdjęcia,
  • wiele możliwości prowadzenia albumu – wszystko zależy od własnych upodobań,
  • przeglądanie albumu fotograficznego ma swój urok,
  • możliwość przekazywania wspomnień i informacji z pokolenia na pokolenie,
  • przywrócenie do życia zapomnianych wspomnień,
  • bardzo ładna pamiątka,
  • dobry pomysł na prezent.

Obecnie na rynku jest bardzo dużo albumów z najróżniejszymi typami okładek czy układem przechowywania zdjęć. Możliwości jest naprawdę wiele i tylko od nas zależy w jaki sposób będziemy prowadzić taką księgę. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto.