srogiekadry.pl

Jestem Michał i zawodowo zajmuję się fotografią

Słownik terminologii fotograficznej

Słownik fotografa – litera B

Balans bieli

Dopasowanie schematu kolorów obrazu obiektu do schematu kolorów obiektu.

Bagnetowe mocowanie

System mocowania obiektywu do aparatu zastępujący mocowanie gwintowane. Jest to złącze obrotowe, zwykle z grupą styków elektrycznych do wymiany danych między obiektywem a aparatem. U wszystkich producentów aparatów mocowania są różne, co oznacza, że nie będzie można zamontować obiektywu Nikon w aparacie Canon.

BlendaOsłon

a przeciwsłoneczna – urządzenie w postaci cylindra, ściętego stożka, z tworzywa sztucznego lub metalu, z czarną matową powierzchnią wewnętrzną, noszone podczas fotografowania na obiektywie. Zapobiega przedostawaniu się do obiektywu promieni świetlnych nieuczestniczących w tworzeniu obrazu, zapobiegając w ten sposób powstawaniu olśnienia.

Blask

Jasne plamy lub jasne punkty na zdjęciu. Zwykle występują, gdy jasne światło dostaje się do obiektywu. Mogą również wystąpić podczas fotografowania przez szkło, plastik itp.

Body

„Ciało” w języku angielskim – żargon fotograficzny. W branży fotograficznej jedna z opcji dostawy aparatu w sprzedaży. Termin ten odnosi się głównie do lustrzanek i dalmierzy. W tej opcji konfiguracji kupujący otrzymuje aparat bez obiektywu. Przeciwieństwem opcji dostawy „body” jest wersja „kit” lub „double-kit”.

Bokeh

Termin oznaczający na zdjęciu w tle rysunek obrazu, który okazał się nieostry. Różne obiektywy mają swój bokeh, zależny od wielu przyczyn, zarówno obiektywnych (np. ogniskowa, konstrukcja obiektywu czy kształt przysłony), jak i subiektywnych, niepodlegających jednoznacznej klasyfikacji. Jakość bokeh jest subiektywna i może być postrzegana przez różnych ludzi inaczej. Efekt wykorzystuje każdy rodzaj fotografii, nawet fotografia biznesowa.

Beczkowa dystorsja (barrel distortion)

Jeden rodzaj aberracji spowodowany tym, że stopień powiększenia centralnej części obrazu jest większy niż obwodowy.

Bluming (Blooming)

Pojawienie się kolorowej granicy między bardzo jasnymi i ciemnymi obszarami obrazu wykonanego aparatem cyfrowym. W wyniku przepływu ładunku z piksela czujnika, który otrzymał nadmiar energii świetlnej, do sąsiednich pikseli.

Dziś druk natychmiastowy, a kiedyś kalotypia.